"LPPZD" - Linuksowa Pracownia Prawie Za Darmo (hasło tymczasowe)
Głównym celem projektu jest rozpropagowanie linuksa oraz oprogramowania na licencjach FLOSS w szkołach.
TODO:
Dopisać cele edukacyjne
Opracować szacunkowy bilans zysków/kosztów
Dopisać (wziąć z LwS?) dokumenty dotyczące Linuksa - czym jest, dlaczego warto i dlaczego wyjdzie taniej
Przygotować materiały dla producenta
Aby uzyskać ten cel, dobrze by było nawiązać współpracę z samorządami oraz z producentami sprzetu, tak by firmy te mogły przyczynić się do przyśpieszenia procesu wdrażania oprogramowania FLOSS w polskich szkołach.
Przekazane podzespoły komputerowe miałyby służyć prowadzeniu zajęć Informatyki/Technologii Informatycznej w szkołach (i/lub jako ogólnodostępowe terminale internetowe stojące np. na korytarzu).
Projekt ten jest wzorowany na amerykańskim projekcie, gdzie Intel sponsorował procesory dla całej pracowni po okazaniu zaświadczenia potwierdzającego zakup wymaganego sprzętu.
Wstępnie należałoby rozpocząć rozmowy z dużymi producentami sprzętu (Intel, AMD, HP, itp), by orientacyjnie zbadać zainteresowanie tych firm takim projektem.
Szkoła (gmina) po zakupie np. wymaganego sprzetu (zależne od ilości firm, które przystąpią do projektu), po okazaniu dowodu zakupu, otrzymywałaby potrzebną np. liczbę procesorów, np. Celerony+1Xeon na serwer. Oczywiście procesory są umowne, bo wszystko zależeć będzie od tego ile (i jakiego) sprzętu otrzymamy od sponsorów. Oczywiście szkoła tym samym przystępowałaby do specjalnego programu edukacyjnego (np. szkolenia Aurox-a lub innej firmy prowadzącej szkolenia - np. Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli), który opierałby się na oprogramowaniu FLOSS.
TODO:
Nawiązanie kontaktów z producentami (na początku polskimi przedstawicielstwami)sprzętu komputerowego.
Nawiązanie współpracy z władzami samorządowymi, przedstawienie im edukacyjnych i finansowych korzyści z wdrożenia projektu.
Próba pozyskania środków z UE na taki projekt (powołać się np. na ePolska i wyrażone poparcie ze strony UE w kierunku FLOSS). Najlepiej, gdyby zajął się tym ISOC-RWO - organizacja mogąca starać się o pozyskiwanie środków z UE.
UWAGI:
Czy procesory? Może raczej spróbować zdobywać sponsorów na komplety HDD+RAM+Proc+Płyta+Net+Obudowa? Niektórych szkół może nie stać stać na resztę serwera - Polska to nie USA.(honey)
Najlepsza opcja by była taka, żeby pozyskiwać mocne serwery pod Xterminale. A stare komputery, które są już w szkołach przerabiać na Xterminale (ew. pozyskiwać je od banków, itp firm którym taki sprzęt zbywa). Mniej więcej o tym napisałem prace inżynierską i udało mi się coś takigo wdrożyć w Łomży w Centrum Katolickim, gdzie stare komputery (Pentium 133) przerobiłem na Xterminale i jak narazie ładnie to bangla na LTSP. A wracając do propozycji Honey-a to wydaje mi się, że łatwiej będzie wyciągnąć stary sprzet (może gdzies zalega na magazynach), który bedzie super smigał na LTSP niż na najnowszy sprzęt, który leży na półkach sklepowych. (raver)